Hackathon EDIH CTU & SIC pro SMS ČR

O víkendu 28. 2. – 2. 3. proběhla hybridně druhá akce ze série Ideathon – Hackathon – Matchaton, který propojil technologie a veřejnou správu, studenty a programátory se starosty a vedením místních samospráv.

Hackathon pomohl najít koncepty digitálních řešení pro vybrané výzvy každodenní práce místních samospráv a rozšířit povědomí mezi studenty o práci starostů. Dva vítězné týmy si odnesly odměnu – každý z týmů celých 15 tisíc korun.

Ve dnech 28. února – 2. března 2025 proběhl EDIH CTU AI MINDHACK, jehož cílem bylo najít digitální řešení, která usnadní práci místním samosprávám. Během 48hodinového maratonu pracovaly týmy na čtyřech konkrétních výzvách zaměřených na zefektivnění administrativy a komunikace mezi obcemi a občany.

Hackathon byl organizován ve spolupráci se Sdružením místních samospráv ČR a Středočeským inovačním centrem, na základě potřeby rozšířit povědomí o řízení menších obcí a městysů. Starostové a experti se aktivně zapojili jako mentoři a pomohli definovat aktuální potřeby z praxe i možnosti využití umělé inteligence a strojového učení.

Čtyři výzvy, dvě vítězná řešení

Týmy si mohly vybrat ze čtyř výzev:

Vizionář

Tato výzva měla za cíl podpořit transparentnost rozhodovacích procesů a zapojit tak lépe obyvatele do dění v místě, kde žijí. Hlavní potřebou je totiž zohlednit nápady a požadavky občanů, které často mohou být, vzhledem k množství práce a informací, nezáměrně nevyslyšeny. Technické řešení pak mělo podpořit evidenci a podporu prioritizace jednotlivých záměrů, a tím zajistit dlouhodobý udržitelný rozvoj obce.

Kronikář

Výzva vedla k podpoře sociálního života na obci – zapojování do plánování nebo akcí, případně archivace těchto akcí. V každém případě cílem této výzvy je podpořit soudržnost dané obecní komunity. Technické řešení pak tedy mělo podpořit organizaci a strukturalizaci komunitních událostí a posílit komunitní cítění.

Nezapomeň

Technické řešení této výzvy by mělo významně podpořit spolehlivost a produktivitu práce starostů. Riziko prodlení nebo přemíra povinností je problémem, který lze pouze lidskými silami minimalizovat opravdu těžko. Nástroj by proto mohl zajistit kontinuitu a efektivitu správy pomocí právě umělé inteligence, na které tento Hackathon stál od začátku do konce.

Žrouti času

Výzva měla poukázat na mnoho dílčích administrativních povinností starosty, které mu zabraňují soustředit se na rozvoj a strategické otázky týkající se obce. Technické řešení, které by významně ulehčilo starostovi od drobných, rutinních administrativních záležitostí by mohlo zvýšit efektivitu práce na úřadě obce.

Vyhodnocení

Odborná porota složená ze zástupců EDIH CTU, SIC, SMS a Pražského inovačního institutu ocenila dva týmy, které nabídly nejefektivnější a nejpoužitelnější řešení. Každý z vítězných týmů získal finanční odměnu 15 000 Kč. Všichni účastníci obdrželi poděkování za zájem a snahu podpořit efektivitu řízení místních samospráv, která je v dnešní době více než potřebná.

Vítězné projekty

tým Micinky – Obecníček

„Obecníček je AI platforma, která revolučním způsobem zlepšuje komunikaci a správu v obcích. Naším cílem bylo zjednodušit dialog mezi vedením obce a jejími občany a umožnit aktivní zapojení komunity. Platforma využívá umělou inteligenci ke správě podnětů, zahrnující kategorizaci, prioritizaci a analýzu.

Další klíčové funkce platformy zahrnují vizualizaci optimalizace rozpočtu a plánování, analýzy sentimentu u podnětů občanů, skórovací systém a přehledný dashboard. Tyto nástroje přinášejí řadu výhod, jako je lepší komunikace, efektivní správa, zlepšené rozhodování a vyšší spokojenost občanů.“

vedoucí týmu Micinky, Jakub Doležal

tým Offline – Produkt bez názvu

„Vytvořili jsme systém, který se propojí s emailovou službou starosty a automaticky detekuje příchozí emaily. Tyto emaily následně zpracuje, včetně přiložených pdf souborů, a shrne celkový obsah. V případě, že jde o žádost, na kterou bude muset starosta reagovat, uloží také termín k řešení (dle předpisů standardně 1 měsíc) a automaticky vytvoří šablony ve formátu docx a pdf, jež obsahují automaticky generovaný navrhovaný text zamítající nebo schvalující žádost, který odpovědná osoba podle vlastního uvážení upraví.“

vedoucí týmu Offline, Adam Jirák

Kromě samotných výsledků stojí za zmínku i atmosféra Hackathonu. Týmy spolupracovaly s velkým nasazením, přičemž si navzájem pomáhaly a sdílely své know-how. Příjemné pracovní prostředí, ať už na místě, nebo online, výrazně přispělo k tomu, že se podařilo vytvořit tak kvalitní výsledky.

„Hackathon se zaměřil na oblast, která komerčně není vůbec atraktivní, ale její dopad na životy lidí v rurálních oblastech může být obrovský. Pokud jsou technologie ve správných rukou a správně nastaveny, mohou výrazně pomoci obcím a jejich občanům.“

komentář jednoho ze zúčastněných starostů

„Týmy měly omezený čas, přesto dokázaly vyvinout funkční prototypy s reálným přínosem pro samosprávy. Úroveň projektů nás příjemně překvapila. Vidíme, že spolupráce mezi vývojáři a zástupci obcí má velký smysl. Mnohé týmy se nebály využít moderní technologie, jako je automatizace procesů či datová analytika, což může samosprávám výrazně ulehčit práci.“

organizátor, člen poroty a expert, David Pešek

Další krok: Matchaton

Na Hackathon naváže tzv. Matchaton, kde budou připravená řešení představena firmám, které se denně starají o technologie v obcích a poskytují jim služby. Cílem je, aby se inovace dostaly k těm, kteří je mohou okamžitě využít v praxi.

Díky velkému zájmu, zejména ze strany mladých starostů, už nyní organizátoři plánují další kolo této unikátní akce.